Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod. Lorem ipsum dolor sit amet. Ased diam nonummy.
ŠPECIFICKÝ CIEĽ
Zaviesť do vyučovacích predmetov inovatívne formy a metódy novými učebnými materiálmi, didaktickými prostriedkami vedúcimi ku kvalitným zručnostiam a znalostiam.
CIEĽ AKTIVITY
Inovovať obsah predmetu Spoločenská a estetická výchova v 2. ročníku, ktorý ako predmet syntetického charakteru svojím špecifickým obsahom plní kultivačnú, poznávaciu, integračnú a kreatívnu funkciu a pomáha tak pri hodnotovej orientácii a formovaní postojov žiakov.
VÝSTUPY
Cieľ: Rozvíjanie reprodukčných a tvorivých zručností a estetických záujmov.
Termín: 14. 12. 2012, 20. 12. 2012
Činnosti žiakov v rámci podujatia rozvíjajú v zmysle cieľov aktivity systém reprodukčných a tvorivých zručností, estetické záujmy, potreby a návyky žiakov. Obsahom zameraným na vianočnú tematiku smerujú k pozitívnemu naladeniu osobnosti prostredníctvom estetických zážitkov a sprievodnej katarzie, aktivizujú svedomie žiakov využívaním schopnosti umenia pôsobiť na racionálnu a emocionálnu stránku psychiky.
Tvorivý ateliér v ZOC MAX zahŕňal periodicky opakovanú prezentáciu scénky s vianočnou tematikou – jasličkovú slávnosť obsahovo prispôsobenú detskému divákovi a tvorivé dielničky, v ktorých si deti vyrábali drobné predmety, darčeky, vianočné ozdôbky v spolupráci so študentmi. Dielničky boli zamerané na rozvoj jemnej motoriky a fantázie a stretli sa s veľkým záujmom zo strany rodičov a samotných detí.
Tvorivý ateliér v škole 20. 12. 2012 zahŕňal vzdelávaciu prezentáciu o histórii adventu a Vianoc, o vianočných zvykoch a jedlách, diskusné študentské fórum o kresťanských a pohanských obradoch adventu a Vianoc a sprievodný program naštudovaný študentmi 2. ročníka.
Cieľ: Činnosti žiakov v rámci podujatia rozvíjali v zmysle cieľov aktivity systém reprodukčných a tvorivých zručností, estetické záujmy, potreby a návyky žiakov. Seminár bol edukačnou aktivitou realizovanou v autentickom prostredí rezervácií ľudovej architektúry hradu a múzeí empirickými metódami.
Termín: 05. 06. 2013 – 06. 06. 2013
V stredu 05. júna 2013 sa stretli účastníci na parkovisku Lidl v Skalici, odkiaľ sa presunuli do Trenčína, kde absolvovali prehliadku hradu Trenčín s odborným výkladom lektora. Nasledovala prehliadka expozície Radenovho domu a ďalších domov v rezervácii ľudovej architektúry Čičmany, zastávka pri budove jedného z prvých slovenských gymnázií v Kláštore pod Znievom, prehliadka Múzea slovenskej dediny v prírode Martin – Jahodnícke háje. Po večeri nasledoval vzdelávací program a nácvik rolových situácií pre pripravovanú slávnosť letného slnovratu.
Vo štvrtok 06. júna 2013 program seminára pokračoval v Etnografickom múzeu v Martine, realizáciou náučného chodníka Národným cintorínom v Martine, tvorivej dielne v Múzeu Martina Benku. Z organizačných dôvodov zmien v doprave pod Strečnom došlo k zmene programu. Namiesto pôvodne plánovanej návštevy hradu Strečno bola zaradená do programu návšteva obce Terchová – pamätník Juraja Jánošíka a návšteva Múzea Juraja Jánošíka, kde žiaci absolvovali vzdelávací seminár na tému Jánošík – hrdina či zločinec? Po osobnom voľne v Žiline bola školská akcia ukončená v Skalici.
Cieľ: Činnosti žiakov v rámci podujatia rozvíjali v zmysle cieľov aktivity systém reprodukčných a tvorivých zručností, estetické záujmy, potreby a návyky žiakov.
Termín: 21. 06. 2013
Slávnosť letného slnovratu tradične zahŕňala krojovaný sprievod mestom a prezentáciu programu nacvičeného nad rámec vyučovania. Názov vystúpenia bol „Ako Slováci šťastie hľadajú“, lebo zjednocujúcou témou slávnosti bola migrácia Slovákov v prvej polovici 20. storočia za prácou do zahraničia spôsobená zlou hospodárskou situáciou na Slovensku.
Program bol koncipovaný komparatívne – porovnávaním životných štýlov domáceho obyvateľstva v Amerike so štýlom prisťahovalcov a životom v najchudobnejších regiónoch Slovenska. Študenti stvárnili na pódiu príbeh lásky mladých ľudí zo Slovenska, ktorý nebol naplnený z dôvodu odchodu mládenca za prácou do Ameriky.
Rôznorodosť vystúpenia dotváralo striedanie slovenských ľudových tancov s latinsko-americkými.
Cieľ: Kultúrne vyžitie.
Termín: 07. 05. 2014
Exkurzia do Slovenskej národnej galérie a Slovenského národného múzea spojená s divadelným predstavením.
Cieľ: Činnosti žiakov v rámci podujatia rozvíjali v zmysle cieľov aktivity systém reprodukčných a tvorivých zručností, estetické záujmy, potreby a návyky žiakov.
Termín: 20. 06. 2014
Slávnosť letného slnovratu tradične zahŕňala krojovaný sprievod mestom a prezentáciu programu nacvičeného nad rámec vyučovania.